News

1/7/18 Duncan Davies Wins WEST WALLSEND PRIZE SHOOT

A Grade

1 Davies Duncan West Wallsend NSW 150.27
2 Davies Alex West Wallsend Rifle Club Inc. NSW U J 150.23
3 Schwebel Christopher Holsworthy NSW U J 150.21

B Grade

1 Kelly Graham Coonabarabran NSW 150.12
2 White Barry Wingham Rifle Club Inc. NSW V SV 149.15
3 Schwebel Susan Mosman Neutral Bay RC NSW V L 148.18

C Grade

1 Langsford Angus Shore Rifle Club Inc. NSW U T 144.11
2 Baker Janice Coonabarabran NSW L 141.8

F Standard A

1 Eppleston Kenneth West Wallsend Rifle Club Inc. NSW V 180.19
2 Ashworth Alan Hornsby Rifle Club Inc. NSW V 179.20
3 Duncan Peter West Wallsend Rifle Club Inc. NSW V 179.15

F Standard B

1 Hopman Anthony Aberdeen Rifle Club NSW T 171.12
2 Gordon Warwick Hornsby NSW 171.7

FTR

1 Lancaster Terry Cessnock Rifle Club Inc. NSW 171.13

May 2018 – REX WAITE WINS NQ QUEENS B GRADE

              Rex Waite has won the North Queensland Queens B grade and also the B Grade Grand Aggregate

Well done Rex Congratulations from all the Grasshoppers

Rex is headed to Darwin Queens then over to Western Australia.. Enjoy Rex and Pat

DUNCAN DAVIES FIRST QUEENS WIN

Duncan Davies secured his first Queens win at the VICTORIAN QUEENS at Bendigo.

After years of hard work finally the breakthrough after many Grand Aggregates and 2nd place finishes. Duncan secured his dream and luckily I was there to witness him beat all comers.

Score – 399.47

Not many Clubs can boast having now three Queens Winners.

Col Garven , Matt Pozzebon , Duncan Davies.

 

April 2018 -Annual Results from 2017 Presentation

Club Champion   –  Duncan Davies

Handicap Champion – Peter Mitchell

F Class Champion – K Eppleston

Junior Champion – Alex Davies

Most Improved – Peter Mitchell

NSWRA Medallion – John Maguire

NSWRA F Class Medallion – Alan Matthews

Clubman of the Year – Grasshopper Trophy – Bob Phillips

A GRADE                                                B GRADE

1st DUNCAN DAVIES – 1200.187       1st  PETER MITCHELL- 1169.87

2nd ALEX DAVIES -1194.160              2nd JOHN MAGUIRE- 1160.100

3rd DON BROOK -1167.100                3rd  BOB PHILLIPS-1159.93

C GRADE                                                F CLASS

1st WAYNE BUNTING- 1078.51        1st  KEN EPPLESTON-1381.82

2nd MIC MONTEBELLO-745.10       2nd PETER DUNCAN-1200.46

………………………………………….3rd ALAN MATTHEWS-865.33

 

2017 PRESENTATION DAY

1..FEB 2018

Cardiff RSL Club  SUNDAY 18th March

Starting at 12.00pm. All Welcome

 

2.   FATHER and SON ..REPRESENTING AUSTRALIA IN PALMA MATCH 2019 in New Zealand. CONGRATULATIONS FROM ALL THE GRASSHOPPERS

20th November 2017

CANBERRRA QUEENS 2017

West Wallsend had seven representatives at Canberra Queens a great effort

D Davies, A Davies , R Waite, B Phillips, P Mitchell, J Slack and J Maguire

Congratulations to Jim Bailey Queens Winner 2017

Duncan and Alex A Grade 1st and 3rd in Grand Aggregate

1 Davies Duncan West Wallsend NSW 742.87
2 Jeffery Jim Lyndhurst Rifle Club Inc. NSW V 740.92
3 Davies Alex West Wallsend Rifle Club Inc. NSW U J 739.81

Duncan and Alex A Grade 3rd and 5th in Queens Aggregate

1 Bailey Jim Australian Rifle Team NSW 423.50
2 Thurtell Mark Lyndhurst NSW 421.43
3 Davies Duncan West Wallsend NSW 420.42
4 Sweegers Robert Lyndhurst Rifle Club Inc. NSW 420.41
5 Davies Alex West Wallsend Rifle Club Inc. NSW U J 419.51

Rex Waite Queens Day 3 Agg Winner / B Grade Queens and Grand Badge

Day 3

1 Waite Rex West Wallsend NSW V 121.10

 

News October 2017

WEST WALLSEND WINS FIRST OFFICIAL BISLEY BADGE.

PRINCE OF WALES  – BRONZE BAR

John Maguire. POW 600 yards 73.7

 

GRASSHOPPERS VISIT BISLEY

John Maguire was picked in an NRA Team to compete at Bisley 2017 and whilst there Rex visited the range to assess the Shooting Complex.

4th JULY 2017 NEWS

WEST WALLSEND PRIZE SHOOT 2/7/2017

A Beautiful Winters day Attracted 86 Shooters to the Annual Championship

A Grade
1st D Davies..West Wallsend…..150.23
2nd A Sims….. Port Jackson……..150.19
3rd B McCauley..Fashion Mount.150.18
4th N Smith.. Spring Ridge……….150.16
5th N Drain….Port Macquarie……149.25
6th T Roberts..Gosford…………….149.20
7th R Avery …Cessnock…………..149.17
8th B Ballantyne..Hornsby…………149.13
9th M Millen….MNB………………….148.17
10th C Schwebel…Holsworthy……148.16
B Grade
1st S Moore .. MNB……..148.14
2nd A Geary .. Grafton….148.11
3rd A Patrick.. Roseville..146.12
C Grade
1st S Douglas..Hornsby….143.8
2nd A Reilly…… Katoomba. 142.9
3rd W Douglas.Shore…… 142.7
F A Grade
1st P Duncan..West Wallsend …..180.15
2nd K Doohan .Cessnock…………..178.16
3rd G Smith.. Spring Ridge…………177.14
F B Grade
1st R Rostron.. BHP ……………173.9
2nd O Brown.. Cessnock……..170.9
3rd D Avery… Cessnock……..167.10
F Open
1st A Seaman…Roseville……..180.20
2nd C Rigby……..Gosford………180.13
3rd B Watt………..Gosford………178.17
FTR
1st D Silvestro …Katoomba……178.16

1st June 2017 News


Cessnock Prize Shoot

West Wallsend wins A Grade and F Class Standard Events

Duncan Davies wins A Grade with an impressive 150-23. A great 50.10 to finish the event

Ken Eppleston continues his great form at the moment with a win in F Class 178.14. Ken also won the Hunter Valley DRA Championships and added a Australian Title in Bench Shooting to his impressive resume. Well done Ken.


Rex Waite – The Grey Nomad – wins Clermont Prize Shoot in Queensland in B Grade and won the Lead Up shoot at the North Queensland Queens. Great work REX